Säljare

Allting går mot ett mer digitalt samhälle, många vill kunna beställa det mesta online. I Norden har mindre restauranger haft svårt att hänga med i den digitala utvecklingen kring beställningar online. Ofta har lösningen varit att synas på en extern plattform bland hundratals andra restauranger. Lumit skapades 2019 och utvecklade tjänsten från grunden med ett fokus på pizzerior. Januari 2020 lanserades första versionen. Vår lösning hjälper restauranger att få fler kunder och öka sin lönsamhet genom en digital närvaro, smart marknadsföring, och skräddarsydd rådgivning. Idag finns Lumit på hundratals restauranger och inom mängder av olika typer av mat. Vi är ett innovativt bolag med 7 medarbetare och en omsättning på cirka 75 miljoner kronor. För mer information om företaget se: www.lumit.se

Video

Nu söker vi en Säljare till Lumit i Halmstad

Vill du vara med och förändra restaurangbranschen, på riktigt? Vi på Lumit söker en affärsdriven och relationsskapande säljare, som vill vara med och ta våra kunder till nästa nivå. Med hjälp av smart teknik, tydliga resultat och ett passionerat team hjälper vi restauranger att växa. Nu behöver vi dig som vill vara en nyckelspelare på vår resa!

Om rollen

Som säljare är du både rådgivare och partner till våra kunder inom restaurangbranschen. Du ansvarar för att skapa nya affärer, ta hand om inkommande leads, bygga långsiktiga relationer och coacha kunderna genom en ökad synlighet och lönsamhet.

Dina uppgifter

  • Kontakta restauranger som visat intresse för Lumits lösning via vår hemsida
  • Hålla möten via telefon
  • Presentera våra digitala tjänster och föreslå passande marknadsföringsinsatser för restaurangerna
  • Skapa och följa upp offerter, hantera frågor och avsluta affärer
  • Starta upp och driva kundprojekt tillsammans med teamet
  • Ta ansvar för budget, resultat och kundnöjdhet
  • Samverka med vårt sälj- och supportteam
  • Vid behov resa inom Sverige för vissa kundmöten

Vi tror att du har

  • Erfarenhet av försäljning, kanske från butik, kundtjänst eller telefonförsäljning
  • Gymnasiekompetens, gärna kompletterad med YH-utbildning inom försäljning
  • God datorvana och erfarenhet av avtalsskrivning
  • Vana av att driva kundprojekt eller ha projektledarroll
  • Körkort (B)
  • Goda kunskaper i både svenska och engelska

Som person är du

  • Kommunikativ och trygg i mötet med andra
  • Resultatdriven och lösningsorienterad
  • Flexibel, anpassningsbar och tekniskt nyfiken
  • En självgående teamspelare som får saker att hända

Det här erbjuder vi dig

  • Fast månadslön
  • Pensionsavsättning via Avanza
  • Friskvårdsbidrag
  • Tydliga mål, frihet under ansvar och chans att växa med oss
  • Arbete på vårt kontor i centrala Halmstad, 4 dagar i veckan på plats, fredagar erbjuder vi jobb hemifrån

I denna rekrytering samarbetar Lumit med Nilsson & Mossberger. Har du frågor kring tjänsten? Tveka inte att kontakta Andreas Nilsson 0701–460 391 och Carin Mossberger 0701–460 390. Vi ser fram emot din ansökan snarast, urval sker löpande.

Varmt välkommen med din ansökan!